Главно меню
Според летописната книга на църкватаКогато турците започнали да палят българските къщи от малкото село, разположено в местността „Елени връх”, последните, водени от редовете Манчеви, Кофови, Божилови и Славинови, напуснали селото. Тези близо 20 семейстава се засели край пътя от Пловдив за Батак. Основаната от тях чисто българска махала нарекли Ново село. В него, в средата на 19 век дошли преселници от други райони на България. След тяхното заселване д. Ново село наброявало 65 къщи със 180 жители.
През 1870 г. Манчо Манчев и Кофе Джонев отишли при управителя на Татар Пазарджик Мехмет бей с молба да им разреши да си построят нова каменна църква на мястото на старата дървена църква. Беят разрешил, но при условие, че новата църква ще бъде малка и построена за едно лято (срокът, който турците давали на българите за строеж на църкви бил 40 дни). Главните ктитори за строежа на църквата били Манчо Манчев, Витанови, Христо Тодоров и Славинови. В строежа на църквата взели участие и жителите на околните сала Куртово Конаре, Кричим (сега град), Айдиново, Саладиново и гр. Перущица. Решено било новата църква да бъде посветена на св. вмчк. Георги.
Намерили са обаче и турци, които умишлено пречили на строежа. В Куртово Конаре имало развъдник на коне от където новоселци взимали животни за пренасяне на строителни материали. Турците изкупили всички коне, като по този начин лишили българите от товарни животни. Въпреки това не сломили желанието им да си построят църква. Новоселци започнали да носят материалите на гръб. Нищо не е било в състояние да им попречи. Те ясно съзнавали, че църквата е истинският духовен кораб, „Ноевият ковчег“, който ще запази вярата, духа и народностното им съзнание. За съжаление не няколко месеца, а цели 12 години трябвало, за да бъде завършен строежът. Църквата „Св. Георги“ била окончателно завършена през 1882 г. И тържествено осветена от Пловдивския митрополит Панарет. По-
Априлското въстание оставило интересен момент в историята на старата дървена църва. В нея, в продължение на два дни по време на разгрома на въстанието се укрива деецът на Националното освободително движение – Васил Петлешков. Скривалището му било мазе под църквата, в което в по-
Към църквата, било основано енорийско православно духовно братство. То имало за патрон светите братя Кирил и Методий. Братството станало инициатор в селото да се откриечиталище, както и за построяване на новото училище, били дарени от рода Манчеви.
От 1882 до 1901 г. църквата в Ново село е обгрижвана от свещениците Велю Карагьозов от Копривщица и Стоян Кротев от Кричим. Първия енорийски свещеник, назначен за постоянен, тук бил свещеник Разал Иванов от с. Падещ, Горноджумайско, свещенодействал до 1932 г. Погребан е в църковния двор. След него до 1946 г. енорийски свещеник е Никола Плачков, а след него от 1947 до 1960 г. Е свещеник Кирил Янакиев. От 1961 г. го наследява синът му Петър поп Кирилов.
Първи църковни настоятели са Манчо Манчев, Кофе Дженев, Атанас Танков и Димитър Маринков...
Други интересни моменти от историята на църкавата „Св. Георги“ е второто посещение на царя, заедно с патриарх Кирил, тогавашният Пловдивски митрополит, на един 24 май (събора на селото) 1943 г., където царят взема участие в службата с молитвата „Отче наш“ и сам прочита „Символа на вярата“.
Братствената икона на стетите братя Кирил и Методий е подарена от Търновския митрополит Климент (Васил Друмев), когато е бил заточен в Глоенския манастир край Тетевен.
Скъп спомен за църквата е богослужебна книга, подарена от Венета Ботева, съпруга на Христо Ботев, в памет на покойната им дъщеря, която е запазена в Пловдивския музей.
Днес енорията на църквата „Св. Георги“ в Ново село се завежда от свещеник Руси Иванов от Елхово, Ямболско, назначен през 1997г. от Пловдивския мотрополит Арсений. Свещеник Руси Иванов е завършил Софийската духовна семинария „Св. Иван Рилски“ и Богословския факултет в София. В момента по негова и на църковното настоятелство инициатива тече ремонт на църквата и строи магерница в чест на 2000 г. от Рождество Христово и на предстоящия през 2002 г.юбилей – 120 годишнината на църквата „Св. Георги“ в Ново село.