ЩРИХИ ОТ МИНАЛОТО
Общинско управление е съществувало от 1891 г. Било е самостоятелно,наместничество и пълномощничество на други общини.Според данните кметско наместничество е било към Община гара Кричим от 1934 до 1943 година, от 1955 до 1958г-пълномощничество към Куртово Конаре и от 1959 до 1962г-пълномощничество към гара Кричим.
Справката от Историческия музей показва:
• 1923-г. основава се културно дружество на емигранти от Македония и Добруджа.
• 1924г.-март-взема се решение за направа на планоснимачен план,заедно със селата Тополово, Бачково, Катуница и Бяга.
• 1925г-започва изготвянето на регулационни планове на селата: Бачково, Ново село, Козарско, Бяга и Саладиново
• 1926г-началникът на Окръжната ветеринарна служба през май определя мястото за построяване на участъкова ветеринарна служба в с.Ново село.
• 1928г-дописка за състоянието на детските колонии в Ново село.
• 1930г-електрификация на селото
• 1931г-април-конференция в Куртово Конаре за водоснабдяване.Присъстват представители и от селата Бяга, Айдиново /сега Исперихово/, Ново село, Полатово и Куртово Конаре.
• 1938г.-0назначена е комисия за залесяване на Баба баир.Тази идея продължава и по-късно-1980-1990г. се осъществява частично,като се засаждат дървета южно от пътя Ново село-Пещера, но са унищожени от добитъка.
• 1941г.-извършва се благоустрояване на някои улици и монтаж на бордюри.
От молба на Никола Атанасов-Кехаята, носеща дата 20 март 1891 г. разбираме, че още тогава е имало селско общинско управление.В тази молба по-горе посоченият жител на селото иска дворно място, за да построи къща.В отговор на това кметът свиква селският съвет и решават, че дават парцел 800 кв.м. място на старата сбиришка при съседи: Игнат Илиев-Цара, Сувата вада и път.Същевременно го оценяват на 40/четиридесет/ лева. За две години да го плаща от заплатата си и Никола Атанасов се съгласява, но като го плати, да му се даде служебна бележка, за да му служи пред Съдебните власти.И кметът се съгласява,след като се съветва със съветниците.
Подписи:
Общински съветници
Кмет и пом.кмет
Кмет-Д.Янакиев
Пом.кмет-Д.Рангелов
Георги Кофов
Съветници:-Дим.С.Червенков и Б. Геор.Божилов
От този документ може да се направят доста изводи и сравнения с днешните закони.
• 1910г.-Ново село ще се числи към 21 военно окръжие
• 1921г.-извършени арести при провеждане конференцията на младежите в Ново село за тежкото положение на трудещите се млади хора.
• 1941г.-създаване комитет за въздигане на паметник на загиналите през войната в Ново село
• 1944г.-ноември-събрани са 121000 лева за фронта
• 1891г, 1909г, 1957г.- наводнения,последното нанася големи щети на ТКЗС в местностите”Орешака”, „Ормана” и „Ходжев кавак”.По този повод същата година Ново село се посещава от Станко Тодоров-министър на земеделието.Резултатът от посещението- започва укрепване на дигите и корекция на „Стара река” по цялото протежение на Кричим, Куртово Конаре, Ново село.
Още през османското владичество през Ново село минават два пътя-Пловдив-Пещера и Доспат-Пазарджик.До 1955г. те са с каменна настилка/макадам/, а от 1955 до 1960г са асфалтирани.На югоизток от селото -1,5 км. Минава ж п линията Пловдив-Пещера, която се е ползва интензивно допреди 20-30 години и от Ново село.На 2,5 км на север минава ж.п. линията София-Пловдив.
До 1944 година в селото е имало един телефон в общината, с който са се свързвали със съседните селища.
Първият радиоапарат марка” Оримекс” е взет през 1933 г,собственост на читалището.
Пред 60-те години на миналия век в Ново село започва усилено чакълиране на улиците,благоустроява се.Построява се обществена баня,фурна,магазини и други обществени обекти.
След 70-те години,когато избират Георги Бойков за кмет, започва едно по –смислено изграждане на инфраструктурата на ново село.През 1976г от ТКЗС се изгражда обединеното детско заведение”Пролет”.
Особено силно строителство има след 1980 година,когато когато се построяват търговските магазини на входа на селото,ресторант „Стара река”, Търговска сграда, Обществен клуб , Спортна база, трафопостове.Построено е централно топлофициране на училище,кметство, ресторант,Обществен клуб,търговска сграда.Асфалтирани са десетки километри улици,100 % е водоснабдяването и електроснабдяването.През 90-те години към кметството работят 70 човека-строители с различни професии.
По стопански начин са построени обектите: разширения не телефонната централа,Дом на покойника, Пенсионерски клуб, преустройство на Здравната служба като е снабдена с линейка.
Решен е и един от най-важните въпроси на селото.Трасето на водопровода от водоема до кметството е подменен от етернитов на стоманен. Куртово Конаре преминава на отделно захранване с питейна вода и освобождава изцяло водата за Ново село.
През 1988г- Ново село е класирано на І-во място по благоустрояване и изградена инфраструктура в окръга.
Много са наградите и вниманието, което получава Ново село. Става център за провеждане на показни учения към ВО и ГО.
През май 1988 г.БАТО организира VІІ-та традиционна международна журналистическа среща „Българска роза-88”, на която присъстват 30 журналисти от 25 страни : СССР, Румъния, Малта, Канада, САЩ, Белгия, Франция Италия и още много други европейски страни.Ново село е определено да посрещне гостите.Кметството подготвя отлична програма.Всички са настанени по домовете , където стопаните ги посрещат изключително радушно, което е причина на заключителната вечер единодушно да определят посещението в Ново село за най-приятната изненада от престоя им в България.Селото попада в статиите на 25-те журналисти, посетили го на 2 юни.
Едно от най-интересните писания е това на писателката Ариин Мюлер/САЩ/, която пише във вестник „Стоктоън рекърд”-Лос Анжелис:”Същата вечер, когато президентът Рейгън вечеряше в Москва със секретаря Горбачов, аз отидох на вечеря с един съветски журналист-зам.гл. редактор на в.”Известия” в дома на кмета на Ново село,селище с 3000 жители”.По нататък тя пише:”Българите започнаха да пеят.Като преведоха думите за нас,разбрахме, че животът се измерва не с годините , а с това ,което оставяме след нас”.
През 1987 г. за Ново село е заснет 55-минутен филм и е пуснат па националната телевизия в най-гледаното време.Отразен е целият живот на селото: икономика, селско стопанство, здраве, училище, ОДЗ, бит и култура.
Последните 10-12 години във времето на прехода кметството,подобно на държавата, се задъхва от недоимък.Борбата се води за хляба,често не се изплащат социални помощи и майчинства поради непреведени субсидии.
Строителството е сведено до минимум.
Предприятията в Ново село отдавна са издъхнали,работят едно-две, но не с пълен капацитет.Селското стопанство е раздробено на нивички от 2-3-5 дка, 50 % от земята в момента пустее.
Иначе новоселци са работливи хора и биха успели със сигурност, ако имаше правилна държавна политика на правителствата. ово село идва министъра на земеделието по онова време Станко Тодоров. След което усилено започва изграждането на западната защитна дига на Стара река, в района на регулацията.