Нов проект

Отиване към съдържанието

Главно меню

... и от наши дни

Поминък

……..И ОТ НАШИ ДНИ



10 ноември 1989 г. заварва селското стопанство във вид на КЗС, но обезкървени и слаби, техниката бездейства, на полето работят малко хора. Ръководител на КЗС Стамболийски, в което влизат Ново село, Триводици, Стамболийски, Йоким Груево и Куртово Конаре , е Никола Михайлов. Отново борба за отделяне във вид на ТКЗС Ново село се отделя. Председател е Вълчо Спасов /временно/, гл.счетоводител - Ст. Радославов, по-късно заместван от Дичев.
След това Ст. Стоянов става председател и Вълчо Спасов поема производството.
През 1992 година на власт идва правителството на Филип Димитров, президент е Желю Желев. Започва най-мрачния период за ТКЗС. С решение на правителството ТКЗС трябва да бъдат заличени като организации. Вместо заличени, започват да ги унищожават по най-варварския начин. По места ликвидатори стават бръснари, фризьори и какви ли не още активисти на СДС и БЗНС ”Н. Петков”. Картината в Ново село не е по-различна от тази в другите селища. Пловдивска област е разсипана в буквалния смисъл на думата.
В Ново село назначеният през април 1992г Ликвидационен съвет е следният:
Димитър Минев - Председател, и членове - Спас Кочев и Атанас Нанев
Предварително в кметството политическите сили провеждат разговор да се подкрепи идеята на кмета Т.Атанасов и се запази част от техниката под формата на обслужваща кооперация, а консервното предприятие да се превърне в АД като за кратко време е изготвена социално - икономическа програма.Факт е, че консервната фабрика все още не е разграбена. Необходим е малък кредит, който е и подсигурен.
Всички тогава се съгласяват, но междувременно СДС и БЗНС ”Н. Петков” правят няколко събрания, на които хората се убеждават, че най-доброто е ликвидиране на 100% на направеното до сега. Каква ирония на съдбата.
При масовизацията на ТКЗС по.заможните стопани не искат да влязат в ТКЗС, но тогавашните власти намират средства и начин да отнемат хубавите ниви и в замяна да се дадат лоши. Взема се добитъкът и се вкарва в общи обори, всичко против волята на човека. Същият се обявява за кулак, чорбаджия, враг на народа, децата не могат да влязат в БКП, която носи облаги. Не могат да учат във военни училища или МВР, не могат да заемат ръководни длъжности.
По време на Ликвидационния съвет всички, които не разрушават и са против, са врагове на демокрацията и всичко останало се повтаря - гонят децата на враговете на демокрацията, стига се до конфискуване на къщи. Добитъкът се изкарва от фермите и на другия ден голяма част от него вече е заклан или продаден. Машинния двор е разпродаден, уредени са всички близки и приятели на Ликвидационния съвет. Продават се и двата комбайна и селото в следващите години е на нокти, щом дойде жътва. Някои стопани успяват да закупят трактори и прикачен инвентар, който единствено остава в селото. Това са: Добри Червенков, Иван Мудиев, Николай Милушев, Стоян Славенов, Джон Кофов, Стефан Александров, Борис Николов и учредената през 1992 г. Земеделска кооперация, която взема трактор с инвентар.
Не закъснява и другата голяма грешка от управляващите. Излиза Закона за земята и нейното възстановяване в реални граници. Комасираната до момента земя започва да се дроби на парчета от 2 - 3 дка.Тук заслуга има най-много тогавашния президент Желю Желев, който е запомнен с това, че хората искали ”бащините нивици”. Първият земеразделителен план в България е готов, той е на с. Йоаким Груево, Пловдивска област. Лично президентът присъства на тържеството по предаване на плана на селото.
Този закон от неговото приемане до днес е променян десетки пъти и въпреки това остава негоден. Всеки знае къде е заровено кучето, но като жирафа забива главата си в пясъка. Отговорът е разбира се комасация. В момента има няколко варианта на проектозакон за комасацията, дано разумът надделее и бъде приет.


Иначе картината на селското стопанство в момента е плачевна като изключим някои стопани, които разполагат с повече средства и инициатива, създадоха трайни насаждения /овощни градини/ и слънчеви оранжерии на полето /Васил Николов, Борис Николов, Георги Николов, Георги Антов, Александър Тонков, Антон Гюров, Стоян Тонков, Илия Беличев, Данаил Стефанов, Георги Колев, Димитър Колев, Станко Димитров, Иван Мудиев, Атанас Ненков, Сашо Длекчев, Стоян Данаибов, Георги Червенков, Румен Петков, Георги Кузманов, Стефан Червенков, Стоян Драганов, Димитър Шишков, Дамян Михайлов, Васил Колев, Тодор Тодоров, Кирчо_________, Стефан Папазов, Тодор Парасков, Атанас Паунов и Димитър Николов/. В селото се отглеждат и оранжерии с цветя производители са: Сотир Жалев, Георги и Роза Димитрови, Борис Стойчев, Леска Божилива, Илин Стоев, Георги Найденов, Федя Беличев, Невенка и Румен Михайлови, Румяна и Александър Александрови, Георги Никитов, Никола Смиленов, Крема Герджикова. Гъбопроизводството също е поминък в нашето село. Гъбари са: Димитър Атанасов, Божидар Генчев, Божидар и Аспарух Славенови, Георги Стойчков, Запрян Георгиев, Димитър Георгиев, Борис Петков, Атанас Стойчков, Атанас Чуренлиев. Останалите стопанства са с по-малък капацитет. Въпреки вложения робски труд продукцията излиза късно и има голяма себестойност, поради това ,че торовете, препаратите, обработката на почвата е скъпа. Освен това досега нито едно правителство не забрани вноса на зеленчуци от Македония и Турция. Безмитната зона също спомага за агонията на българското земеделие.
В Ново село обработваемата земя е около 7 100 дка, а собствениците са 1 400 до 1 500 като се имат предвид и наследниците.
Въпреки тоталния крах в земеделието много от новоселци при незавидни бизнес - условия и безпощадна  неравнопоставена конкуренция от съседните страни, а и по-далечни , продължава да се бори вече повече от 20 години.
Примитивните технологични условия, високите разходи за отопление и растителна защита /препарати/, горива допълнително поставят в неизгодна позиция земеделските производители-цветари, овощари, зеленчукопроизводители. Обикновено печалбите стигат да се заредят отново с необходимите материали - семена и други, за следващата година и така  това се повтаря всеки следващ сезон.
Въпреки всичко казано до сега за лошите бизнес условия на село трябва да отдадем заслуженото уважение на десетки наши съселяни и няколко чужди бизнесмени, които решително оцеляват независимо от враждебната бизнес среда.
Като по-мащабни бизнесмени в Ново село се открояват:
• Асен Багашев ЕТ, който след като създаде овощна /ябълкова/ градина от 400 дка всеки момент ще пусне в експлоатация построеното вече плодохранилище, най-модерното на Балканския полуостров на стойност.
• Друг наш съселянин известен в консервния бизнес е Димитър Н Гюров, собственик на ЕООД ”Адела” - Консервен цех, осигурява работа на 50 - 60 човека
• ЕООД ”Идеа Маркетинг” е фирма, която създаде повече от 200 дка лозови масиви предимно с винени сортове, управител на същото предприятие е Димитър____________,който е и управител на Винзавод ”Старата изба” с. Първенец.
• ЕООД ”Ново Мес” със собственик Георги Гюров е другия крупен наш бизнесмен в Ново село,който осигурява най-много работни места в селото. Предприятието се занимава с месо и месни произведения.
• ЕООД - Любомир Караджов - чистота и сметосъбиране. Дейността е изнесена извън Ново село.
• ЕООД - Божидар Славенов - производство на компост и гъба „печурка”, където работят 30 - 40 човека
• ЕООД - Юсеин Исов - Дърводелски цех - целогодишно работят 50 - 60 човека
• ЕООД ”Тракия Търки” - Антоанета Гьорева-земеделие
• ЕООД ”Симид” - хляб и хлебни изделия
• ЕООД - „Кристал вода 1” - цех за производство на трапезна вода
• ЕООД - ”Анаконда” - цех за пластмасови бутилки

В търговията и ресторантьорството развиват дейност следните фирми:
• Павилион /отец Руси/-търговия с книги и ученически пособия
• „ОАЗИС”- Катя Сотирова-ресторант
• „РЕЛАКС”- Стефан Бангов-ресторант
• Тодор Гьошев- търговия с хранителни стоки
• Атанас Игнатов- хранителни стоки
• Йордан Даков-хранителни стоки
• Елена Бойкова-промишлени стоки
• Петрунка Ангелова-хранителни и сладкарски изделия
• Павлина Бойкова-хрнителни стоки
• Цветанка Славенова – детски дрехи,обувки и играчки
• „Елида”-Роза и Димитър Порязови-търговия с дрехи и промишлени стоки
• Нели Запрянова -дрехи

ЖИВОТНОВЪДСТВО


• Георги Радев - овцевъдство около 150-200 овце и няколко крави
• Гюрга Пеева - овцевъдство около 100 – 150 овце


Назад към съдържанието | Назад към главното меню