Нов проект

Отиване към съдържанието

Главно меню

Народни празници

История

НАРОДНИ ПРАЗНИЦИ

БАБУВАНЕ

Бабите, които са бабували, са били определени жени от селото. Такива в Ново село са били баба Неделя и баба Рисула.
В деня на раждането бабата се вика в дома на родилката и като се роди детето, тя реже със сърп пъпната връв. След това бабата осолява бебето със сол като „риба” цялото, след това го изкъпва пак в солена вода.
Името на бебето се давало (определяло) от кума, също така той определял и датата  на кръщенето. Кръщенката се прави в църквата с подобаващ ритуал.


ГОДЕЖ  И СВАТБА

Булката след годежа остава в дома си до сватбата.
В деня на сватбата младоженекът и гостите вземат кума от дома му с музика и танци, след което отиват в дома на булката, където кумата кичи булката. Булото е било дълго до челото, накъдрено с червен конец. Сватбената церемония се извършвала в православна църква с църковен обред. След което с песни и танци се връщали в домо на младоженека.
В миналото сватбите са траели по 3 дни от събота до понеделник. В събота в дома на булката деверът приготвя пряпореца (знамето) и накъла (четала). Това дръвче се окичвало с цветя, след което се слага върху две пити, една върху друга. Пряпорецът се украсява с листа от чимшир или бръшлян, като в единия край се изписват буквите от имената на младоженците. След като гостите обядват, в дома на младоженека се даруват от булката с дар, в края на церемонията по даруването се поднася накъла на кума със специални песни и танци. В края на сватбеният ден кумът се изпраща до дома му с песни и хора.
В понеделник (деня на изметчиите) се гощават и посрещат изметчиите на сватбата. Той е много весел, защото те си правят втора сватба, като момчетата се преобличет като булка и младоженек и претворяват сватбата, само че от комичната и страна. Изметчиите също се даруват от булката.



Назад към съдържанието | Назад към главното меню